Etusivu

Lähde ehdokkaaksi kuntavaaleihin 2021!

Lähde Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistyksen ehdokkaaksi kuntavaaleissa 2021! Jos olet kiinnostunut ehdokkuudesta, ota yhteyttä Istoon tai Hannaan: Isto Kaarne Puh. 040 7488 708 Sähköposti: etunimi.sukunimi@kolumbus.fi Hanna Laine Puh: 040 7289 343 Sähköposti: Lainhann2[at]gmail.com
Lue lisää

Sadekaan ei lannistanut Vahderpään saunojia ja tikanheittäjiä

Juttua piisasi sekä kokousväellä että grillaajilla ja tikanheitossa.   Vahderpään perinteinen politiikan syksyn avannut kokous-, sauna- ja tikanheittoehtoo sai vettä pelkäämättömiä osallistujia elokuun puolivälin alla. Sosialidemokraattisen kunnallisjärjestön ja valtuustoryhmän kokoukset pidettiin ensin ja sitten mentiin saunaan ja ratkomaan tikkamestaruutta sekä…
Lue lisää

Hanna Laine Kangasalta eduskuntaan! Katso lisää sivulta hannalaine.fi

Lue lisää

Pia Viitanen: Eriarvoistaminen tehnyt politiikan syksystä outoa Pia Viitanen kertoi eduskunnan kuulumisia KTY:n syyskokouksessa. Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistys kuuli kansanedustaja Pia Viitaselta terveisiä oudosta politiikan syksystä, mm. eriarvoistavia valintoja budjetissa ja työelämädraaman vailla vertaa.- Kun kasvu alkoi, on ollut järkytys huomata,…
Lue lisää

Syksy käynnistynyt, ota allakkasi esiin!

Hyvät Toverit Tässä ennakkotietoa Kangasalan Demarien syksyn tapahtumista. Niistä löytyy jokaiselle jotakin. – KTY:n syyskokous pidetään kerhohuoneella 28.10.2018 klo 17 alkaen, alustajana kello 18  kansanedustaja Pia Viitanen. – Kuhmalahden Sos.dem. yhdistyksen syyskokous pidetään 11.11.2018 – Suoraman Työväenyhdistyksen syyskokous pidetään Suoraman…
Lue lisää

Hanna Laine eduskuntaehdokkaaksi

Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistys on asettanut puheenjohtajansa Hanna Laineen ehdolle ensi huhtikuussa 2019 pidettäviin  eduskuntavaaleihin.
Lue lisää

Vappupuheet yksimielisesti hallituksen aikeita vastaan

Vappupuhuja Ilmari Nurminen suomi hallituksen toimia väkevästi ja sai siitä hyvä-huutoja. Suomen nuorin kansanedustaja Ilmari Nurminen, sd ja Sastamala, oli Kangasalan vappupuhujana Suoraman työväentalolla. Nurminen meni suoraan satavuotisasioihin, kun itsenäisyysjuhlinta seurasi vuoden 1918 sisällissodan muistovuosi. – Sisällissodan muistaminen tapahtui pitkään…
Lue lisää

Marssi juuri ennen sadetta

Torikatua pitkin marssittiin kohti läntistä hautausmaata.   Mikko Lehtonen piti puheen vuoden 1918 muistomerkillä. Kangasalan tapahtumia sata vuotta sitten on hiljattain kerrattu seminaarillakin. Hautausmaan portilla liput koottiin ja vapun pikkuparlamentti lähti vielä nauttimaan torikahvit Tepalla.   Vappumarssijat pääsivät nipin napin…
Lue lisää

Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistyksen yhteystietoja

Kangasalan Kirkonkylän Työväenyhdistys ry   Kotisivu: kangasalandemarit.sdp.fi Puheenjohtaja Hanna Laine hanna.laine@kangasala.fi   Varapuheenjohtaja Seppo Ojala seppo.ojala@kotiposti.net   Taloudenhoitaja Pekka Lahti pekka.lahti@kangasala.fi Sihteeri Marjatta Pöllänen marjatta.pollanen@kolumbus.fi   Johtokunnan jäsenet: Aira Aarnio, aira.aarnio@elisanet.fi Monica Hannula, monica.hannula@gmail.com monica.hannula@gmail.com Isto Kaarne, isto.kaarne@kolumbus.fi Väinö Leppänen,…
Lue lisää

Suoraman työväentalo täynnä Kangasalan sisällissodasta kiinnostuneita

Väkeä riitti peräseinille asti. Suoraman työväentalolla kannettiin keskiviikkona 18.4. urakalla lisätuoleja, sillä kiinnostus täkäläisiin tapahtumiin sata vuotta sitten toi paikalle paljon kuulijoita. Osalla oli omaakin suvun tai arkistoista hankittua tietoa tapahtumista Kangasalla, Sahalahdella ja Kuhmalahdella. Alustajat fil. tri Tuomas Hoppu,…
Lue lisää